Народилася 3 грудня 1970 року в м. Дніпропетровськ, нині Дніпро, Україна.
Закінчила економічний факультет Дніпровського державного університету.
У 1995—1996 р.р. працювала в економічному департаменті «Приватбанку».
У 1997—2007 р.р.— заступник директора з маркетингу компанії мобільного зв'язку «Київстар».
У 2003 році Олена Пінчук заснувала Фонд «АНТИСНІД» — єдину в Україні благодійну організацію по боротьбі з епідемією ВІЛ / СНІДу, яка працює за рахунок приватних пожертвувань.
У 2010 році Олена Пінчук увійшла до комісії ООН, створеної для "профілактичної революції" - прориву у запобіганні новим випадкам ВІЛ/СНІДу у світі.
У 2017 році фонд розширив напрямки роботи та змінив назву на «Фонд Олени Пінчук». Він започаткував проєкти для допомоги військовим, освітні лекції та тренінги, а віднедавна і менторські проєкти для посилення ролі жінок у суспільстві.
З 2007 року Фонд Олени Пінчук почав співпрацю з СНІД-Фондом Елтона Джона.
В вересні 2014 року Віктор і Олена Пінчуки оголосили про запуск проєкту підготовки і оснащення військових медиків та волонтерів, які відправлялися в зону АТО для ротації в складі діючих бойових частин. У рамках проєкту Медсанбат проводилася підготовка військових медиків за системою НАТО і оснащення лікарів, які працюють на передовій або відправляться в зону АТО в складі діючих бойових частин.
Впродовж 2017—2018 Фонд Олени Пінчук здійснив закупівлю АРВ препарату останнього покоління для 1 300 пацієнтів Києва та Київської області. Це був перший прецедент закупівлі АРВ терапії приватним фондом в Східній Європі.
З 2017 року Олена Пінчук активно підтримує проєкт жіночого менторства. Проєкт «Я зможу!» спрямований на посилення ролі жінок у суспільстві спільно з фундацією Кока-Кола. До проєкту доєдналися успішні та відомі жінки України.
2019 року разом з «фондом Віктора Пінчука» та громадською організацією «Побратими» відкрили у Києві простір «Veteran Hub». Це платформа для співпраці громадських організацій, які працюють у сфері ветеранських справ задля централізованого надання послуг ветеранам, працівникам сектору безпеки, їхнім рідним та близьким, а також підтримки процесу їхньої інтеграції в цивільне життя.
Також з 2019 року у Києві відкрився освітній центр для молоді Dialog Hub, де проводяться лекції на тему сексуальної освіти та культури, здоров'я та профілактики ВІЛ/СНІДу.
На церемонії «An Enduring Vision» («Погляд у майбутнє», 2010) разом з чоловіком Віктором Пінчуком отримала нагороду СНІД-Фонду Елтона Джона за зусилля у боротьбі зі СНІДом.
У 2010 році Олена Пінчук входила до складу комісії ООН, створеної для «профілактичної революції» — прориву в запобіганні нових випадків ВІЛ/СНІДу у світі. У цю комісію також входили експрезидент Франції Жак Ширак, один з творців Facebook Кріс Г'юз, зірка світового баскетболу Меджік Джонсон, один з творців китайського пошуковика Baidu Робін Лі, колишній генеральний директор МАГАТЕ Мухаммед аль-Барадеї.
2010 року французька газета La Tribune включила Олену Пінчук в список «Жінки, які змінили світ».
Багато років поспіль Олена Пінчук входить в топ-100 найвпливовіших жінок України за версією журналу Фокус та Новое Время.
У 2009 році очолила телегрупу StarLightMedia — найбільша медіагрупа України, створена 11 листопада 2009 року, включає 6 телеканалів: СТБ, ICTV, Новий канал, М1, М2, ОЦЕ. У 2015 році частка групи склала 27,33 % (дані піплометричної панелі Nielsen надані за аудиторією 14-49 років, міста 50тис+).
Від першого шлюбу з Ігорем Франчуком (до 1997) має сина Романа.
З 2002 року одружена з бізнесменом Віктором Пінчуком. У них є дочки Катерина (2003) та Вероніка (2011).
Батько — Леонід Данилович Кучма, другий Президент України, засновник фонду «Україна». Мати — Людмила Миколаївна Кучма (Талалаєва), почесний президент Національного фонду соціального захисту матері і дитини «Україна — дітям».
15.02.2016