День Петра і Павла

Християнське свято

День Петра і Павла

День Петра і Павла - християнське свято на честь святих апостолів Петра і Павла, це свято, яке відзначають 29 червня. Католицька церква відзначає День Петра і Павла - 29 червня.

З 2024 року День Петра і Павла українці святкуватимуть за новим юліанським календарем. Якщо до цього віряни святкували День Петра і Павла 12 липня, то після переходу на новий календар його святкують 29 червня.

Церковні святкування

На це свято вшановуються апостоли Петро і Павло, найважливіші для християнства. Петро — перший з апостолів, хто визнав Ісуса Христа месією. Він очолив спільноту християн після Ісуса і лишив 2 послання Христовим послідовникам. Павло — колишній гонитель християн, який розкаявся та став палким проповідником християнства. Він написав 13 послань різним церквам і багато подорожував, поширюючи вчення Христа. Обоє були страчені за свої переконання: Петра розіп'яли на хресті, а Павла обезголовили. Проте завдяки їм християнство продовжило поширюватися й тому Петро і Павло уособлюють неперервну Церкву.

Вшанування цих апостолів відоме ще з IV століття. Вже з початку не всі Церкви виділяли для цього той самий день. Календар Фурія Філокала з середини IV ст. вказує на вшанування пам'яті Петра і Павла 29 червня. Сирійський календар 411 року і грузинський місяцеслов зазначає, що це відбувалося 28 грудня. Антіохійський місяцеслов IV ст. вказує на святкування пам'яті святого Петра 28 червня, а святого Павла — 29 червня. Святитель Софроній згадував, що свято в Єрусалимі припадало на четвертий день після Різдва Христового. А в Римі в V ст., як свідчить папа Лев I, день Петра і Павла мав восьмиденне післясвято.

У цей день в Римі правилось три Служби: перша — у базиліці святого Петра у Ватикані, друга — у базиліці святого Павла-за-мурами, третя — у катакомбах святого Севастіяна, де ймовірно віряни переховували мощі Петра і Павла, коли Рим зазнавав нападів.

Оскільки Петро був за професією рибалкою, подекуди він вшановувався на свято як покровитель рибалок. Від мандрів Петра і Павла походить назва українських пампушок або печива — «мандрики», що готуються в цей день. Таку їжу апостоли нібито споживали в дорозі.

Слов'янські традиції на свято Петра і Павла

Існував звичай у це свято влаштовувати гулянки, водити хороводи та гойдатися на гойдалках. Іноді затівали ігри з вгадуванням: хлопці ходили серед дівчат, закривши обличчя хустками. Дівчині, яка вгадала, передбачалося незабаром зіграти своє весілля.

У давнину до цього свята ретельно готувалися, адже день Петра і Павла символізував закінчення купальських святкувань і літніх весіль, а також підготовку до сінокосу.

Готуючись до свята, люди наводили лад у своїх домівках і подвір'ях, робили букети та вінки з різних польових квітів, з якими потім ішли на церковну службу. Також цього дня пекли коржі, які в народі називалися мандариками, на честь мандрівок світом святих апостолів Петра і Павла, і влаштовували справжні свята з піснями, танцями і змаганнями.

Цього дня традиційно заведено було влаштовувати святкові сімейні обіди та проводити час спілкуючись із близькими на природі.

Разом зі святами Аграфени Купальниці та Івана Купали свято становить єдиний святковий цикл, що знаменує повний розквіт природних сил.

22.05.2024