Костенко Юрій Іванович

Український політичний діяч, екс-голова Української Народної Партії

Костенко Юрій Іванович

Місце народження

Народився 12 червня 1951 року у селищі Нова Ободівка Ободівського району (нині Тростянецького району) Вінницької області.

Освіта

У 1973 році закінчив механічно-металургійний факультет Запорізького машинобудівного інституту за спеціальністю інженер-технолог з обладнання і технології зварювального виробництва, у 1985 році — аспірантуру Інституту електрозварювання імені Євгена Патона НАН України.

Кандидатська дисертація «Плазмова обробка металів» (1986).

Кар'єра

1973–1978 — інженер, молодший науковий працівник;

1978–1982 — старший інженер дослідного конструкторсько-технологічного бюро;

З 1982 року — аспірант, молодший науковий працівник;

1988–1990 — науковий працівник лабораторії нових технологічних процесів Інституту електрозварювання імені Євгена Патона НАН України.

Політика

1989 року став одним із засновників Народного Руху України. Очолював Київську крайову організацію Руху, був заступником голови НРУ.

П'ять разів ставав народним депутатом України (1990, 1994, 1998, 2002 та 2007 рр.).

1990 року був заступником голови тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з розслідування причин Чорнобильської катастрофи. Внаслідок розкриття секретних архівів вперше було з'ясовано: реактор вибухнув внаслідок конструктивних недоліків ("здатність до самопідриву"), а не помилок персоналу. 1991-го - член тимчасової слідчої комісії ВР з розслідування дій посадових осіб під час путчу ДКНС.

У 1991-1993 pp. - керівник спеціальної депутатської групи з підготовки до ратифікації договору "СТАРТ-1" (щодо ядерної зброї колишнього СРСР). Був одним із авторів першої української Концепції національної безпеки. Голосував проти ядерного роззброєння України.

1992-го Костенко очолював українську делегацію на переговорах з Росією з ядерного роззброєння. Займав жорстку позицію, завдяки якій ядерна зброя, яка знаходилася на території України, була визнана її власністю, не погоджувався на невигідні для України умови вивезення зброї до РФ.

У 1992-1995 pp. Костенко – міністр охорони навколишнього середовища України. 1995-1998 рр. - Міністр екології та ядерної безпеки. Здійснив масштабну екологічну реформу (тоді вперше для підприємств запровадили плату за використання природних ресурсів, посилили санкції за забруднення довкілля). Став основоположником системи техногенної та ядерної безпеки держави. Ініціював переговори з країнами "Великої сімки", внаслідок чого Україна отримала на безоплатній основі більше $1 млрд. на роботи усередині саркофагу ЧАЕС.

1999-го балотувався на пост президента України. У тому ж році після розколу в НРУ на установчому з'їзді було обрано головою партії Український Народний Рух (УНР). У січні 2003-го на партійному з'їзді, який вирішив перейменувати УНР на Українську народну партію, обрано головою УНП. На президентських виборах 2004 року, будучи членом фракції "Наша Україна", активно виступив на підтримку опозиційного кандидата Віктора Ющенка.

На позачергових парламентських виборах 2007 року пройшов до Верховної Ради за виборчим списком блоку Наша Україна – Народна самооборона. Член комітету ВР з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки.

У 2010 році знову пробував сили у президентських перегонах, у яких фінішував із 12-м результатом (всього 18 кандидатів).

У 2012 році Юрій Костенко склав повноваження голови Української народної партії та призупинив членство у ній.

Родина

Політик одружений. Дружина Ірина – журналістка. Син Ростислав (1980 р.н.) – спеціаліст з міжнародної інформації.

Посилання

Ядерная энергетика Украины может остановиться в любой момент, - эксперт

Партия регионов исповедует принцип работы команды во власти, - Костенко

21.07.2014