Народився 1 лютого 1963 року у молдовомовному селі Надрічне Тарутинського району Одеської області, в сім'ї селян.
У 1978 році, після закінчення восьми класів середньої школи, вступив до Ізмаїльського технікуму механізації та електрифікації сільського господарства, який закінчив у 1982 році з відзнакою та отримав спеціальність техніка-механіка. Цього ж, 1982 року, вступив до Одеського сільськогосподарського інституту на економічний факультет. Після закінчення першого курсу інституту був призваний на строкову військову службу. Служив у Казахстані, м. Алма-Ата, у військах ППО.
У 1985 році демобілізувався і повернувся до інституту, який закінчив у 1988 році; одержав спеціальність «економіст».
У 2005 році здобув кваліфікацію юриста Національного університету внутрішніх справ.
В серпні 1987 року Цушко почав працювати економістом в рідному виноробному радгоспі-заводі імені С. Лазо, Тарутинського району Одеської області. У лютому 1988 року був призначений заступником директора радгоспу «Прогрес» у селі Вознесенка-II Тарутинського району Одеської області. У липні 1989 року, у віці двадцяти шести років, став директором радгоспу-заводу імені С. Лазо. На той час, законодавство передбачало обрання директорів колективом підприємства; Василь Петрович Цушко був обраний одноголосно.
У березні 1994 року Василь Цушко вперше був обраний депутатом Верховної Ради України (здобув перемогу в другому турі голосування у виборчому окрузі № 315 — Тарутинський та Саратський райони Одеської області). У парламенті став членом комітету з фінансів і банківської діяльності.
У березні 1998 року Василь Цушко був переобраний депутатом Верховної Ради. Він переміг у виборчому окрузі № 140 (Кілійський, Ізмаїльский, Арцизький, Тарутинський райони Одеської області), набравши 42,6 % голосів. За підтримки Соціалістичної партії України (СПУ) він став секретарем комітету з фінансів і банківської діяльності Верховної Ради України.
У вересні 1998 року Цушко залишив пост керівника одеської обласної організації та склав повноваження члена вищої ради Селянської партії.
У 2001 році Василь Цушко і редактор газети «Сільські вісті» Іван Бокий створили власну «Партію захисту інтересів селян», структуру якої побудували на базі передплатників газети «Сільські вісті». Партія була зареєстрована у вересні 2001 року, але вже в січні 2002 року злилася з СПУ. Цушко і Бокий стали членами політради СПУ. У квітні 2002 року В. П. Цушко був обраний депутатом Верховної Ради за виборчим списком СПУ (16-те місце, а всього партія отримала 20 депутатських мандатів).
За підтримки фракції Соціалістичної партії України (СПУ) був обраний першим заступником голови комітету з фінансів і банківської діяльності Верховної Ради України.
З лютого 2005 року до чергового, четвертого обрання народним депутатом навесні 2006-го (йшов 12-м номером за списком СПУ) обіймав посаду губернатора Одеської області. У Верховній Раді V скликання Цушко входив до комітету з питань фінансів та банківської діяльності (працював у цьому комітеті, починаючи з першого депутатського терміну). Після обрання Олександра Мороза речником Верховної Ради став лідером парламентської фракції Соцпартії. Крім того, по партійній лінії він обіймав посади першого секретаря політради та члена політвиконкому СПУ. Ще до виключення з лав соціалістів Йосипа Вінського– сірого кардинала СПУ – став одним із фаворитів лідера партії Мороза. Сам Цушко вважає, що Вінський як керівник виборчої кампанії-2006 відповідальний за те, що Соцпартія набрала мало голосів (у парламенті отримала 33 мандати із 450). Після призначення на посаду голови МВС призупинив членство в партії, у 2008 р. зовсім покинув її лави.
1 грудня 2006 року правляча коаліція, яку склали Партія регіонів, СПУ та КПУ, відправила у відставку з посади міністра внутрішніх справ "помаранчевого" екс-соціаліста Юрія Луценка та довірила вакантний портфель Цушко. У вересні 2007 р. подав у відставку через погіршення стану здоров'я, проте не зміг звільнитися через лікарняний. Через три місяці в результаті призначення нового Кабміну поступився своєю посадою Луценку.
Був довіреною особою кандидата на пост президента лідера Партії регіонів Віктора Януковича на Одещині під час виборів 2010 року. Після перемоги Януковича, створення нової парламентської коаліції та призначення нового Кабміну очолив Міністерство економіки. 9 грудня 2010 року це відомство в рамках оптимізації системи центральних органів влади було реорганізовано, а Цушка було звільнено. За два дні до цього Янукович вніс до парламенту подання на призначення на посаду голови Антимонопольного комітету, який звільнявся у зв'язку з обранням Олексія Костусєва мером Одеси.
14 грудня 2010 року Верховна Рада призначила Цушка головою АМКУ.
27 лютого 2014 року Цушко подав заяву про звільнення, 26 березня Верховна Рада відправила його у відставку.
1 квітня 2014 року була зареєстрована ЦВК як кандидат на позачергових виборах президента України шляхом самовисування. 22 травня оголосив про зняття своєї кандидатури, але з технічних причин це було зробити вже неможливо, і на виборах Цушко набрав 0,05% голосів.
Нагороджений орденом "За заслуги" ІІІ ступеня.
Одружений. Має сина та доньку.
Хобі — історична література.
02.02.2023