Коваленко Георгій Іванович

Український православний священнослужитель, блогер, громадський діяч

Коваленко Георгій Іванович

Місце народження

Народився 1 квітня 1968 року, в Конотопі в родині, що постраждала від сталінського окупаційного терору — у 1930-х роках його діда пограбувала комуністична влада як куркуля, викинувши з власної хати на мороз із дітьми. Порятувалися у випадкових людей на околицях Дубов'язівки.

Освіта

1985 закінчив Конотопську середню школу № 1. 1986—1988 служив у прикордонних військах СРСР. У 1991 отримав українське громадянство.

1996 року з відзнакою закінчив філософський факультет Київського державного університету імені Тараса Шевченка. Духовну освіту отримав у Курській духовній семінарії у 1993-96 (Російська Федерація).

Кар'єра

18 січня 1995 висвячений на диякона, а 19 січня 1995 — у пресвітера єпископом Конотопським і Глухівським Йонафаном (Єлецьких) (нині — митрополит Тульчинський і Брацлавський УПЦМП — РПЦвУ). Створив і редагував газету «Добротолюбіє» (Конотоп).

З жовтня 1995 року — клірик Сумської єпархії. Створив і редагував газету «Православна Сумщина».

У 1997 році розпочав створення офіційної сторінки УПЦ «Православіє в Україні» в мережі Інтернет. 11 березня 1998 року — день відкриття першої української православної сторінки в інтернеті «Православіє в Україні».

З квітня 1999 року — клірик Херсонської єпархії УПЦ, секретар управління Херсонської єпархії, головний редактор газети «Православна Таврія».

З серпня 2001 року — клірик Київської єпархії. Брав участь у створенні прес-служби УПЦ.

У 2003 році у співпраці з телеканалом «ЕРА» створив першу в Україні офіційну телевізійну програму УПЦ «Православний світ» (з 2006 року — «Світ Православія» на телеканалі Глас, з 2013 — «Православний вісник» на Першому національному). Створив і очолив Головну редакцію телевізійних програм УПЦ.

У 2004—2005 брав безпосередню участь у створенні духовно-просвітницького телеканалу «Глас» (Київ, Україна). Настоятель храму на честь Собору архангела Гавриїла на телеканалі «Глас».

З серпня 2008 прес-секретар Предстоятеля УПЦ, ключар і голова парафіяльної ради Кафедрального собору на честь Воскресіння Христового.

Рішенням Священного Синоду УПЦ від 23 вересня 2008 року призначений головою Синодального відділу «Місія духовної просвіти» (журнал 69) (рішенням Священного Синоду УПЦ від 9 липня 2009 року перейменована у Синодальний інформаційно-просвітницький відділ УПЦ (журнал № 33)). Склад і компетенцію СІПВ УПЦ визначено рішеннями Священного Синоду УПЦ від 18 квітня 2008 року (журнал № 7) та 26.02.2010 (журнал № 13 «Про інформаційну діяльність»).

26 січня 2012 року рішенням Священного Синоду УПЦ звільнений з посади ключаря та голови парафіяльної ради Свято-Воскресенського Кафедрального собору Києва.

1 квітня 2013 року митрополит Київський і всієї України Володимир нагородив Георгія Коваленко орденом святого благовірного князя Ярослава Мудрого.

Після смерті влітку 2014 року Предстоятеля УПЦ митрополита Володимира (Сабодана) впродовж півтора року Георгій Коваленко поступово позбувся усіх відповідальних посад в Московському патріархаті.

16 вересня 2014 року Синод постановив утворити Синодальний просвітницький відділ Української Православної Церкви та включити його до складу Митрополичої Ради з питань культури. Головою Синодального просвітницького відділу Української Православної Церкви Синод вирішив призначити протоієрея Георгія Коваленка, звільнивши його з посади голови Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ.

Згідно з рішенням Священного Синоду від 29 січня 2016 року (Журнал № 1) Коваленко був звільнений з посади голови Синодального просвітницького відділу Української Православної Церкви, який було приєднано до Синодального інформаційно-просвітницького відділу Української Православної Церкви. Головою останнього був призначений владика Климент (Вечеря).

Указом Президента України № 336/2016 від 19 серпня 2016 року нагороджений ювілейною медаллю «25 років незалежності України».

4 березня 2016 року презентував новий просвітницький проект — Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості.

У 2017 році виступив у ролі ведучого телевізійної програми «Таємний код віри» на телеканалі «1+1».

Адміністративна і суспільна діяльність

2 березня 2006 року Коваленко зареєстрував та очолив місіонерське товариство (місію) «Духовне просвітництво». Статут товариства було зареєстровано в адміністрації Печерського району міста Києва.

На початку 2007 року за благословенням митрополита Володимира Юрій Коваленко зареєстрував та очолив громаду парафії Кафедрального собору на честь Воскресіння Христового в Печерському районі міста Києва Української Православної Церкви. Про реєстрацію статуту релігійної громади було видано розпорядження Київської міської державної адміністрації № 30 від 23 січня 2007 року за підписом голови Київської міської державної адміністрації Л. Черновецького.

Священник турбувався також про спонсорську допомогу для його громади. Зокрема, 5 квітня 2011 р. Коваленко просив голову фонду «Дорога майбутнього» Л. Полежай надати благодійну допомогу у розмірі 2 500 грн. для проведення в Галереї «Соборна», яка збудована парафією Кафедрального собору Воскресіння Христового, різноманітної просвітницької роботи.

22 грудня 2011 року разом з владикою Олександром (Драбинком) та Віктором Іващуком був серед засновників ТзОВ «Собор», яке очолила Павлова Вікторія Вікторівна.

8 жовтня 2013 року о. Коваленко очолив і зареєстрував громадську організацію «Родинний центр „ДАР“» (Дитяча академія розвитку). Разом з ним засновниками школи стали Дмитро Редько та Тетяна Пилипчук.

15 серпня 2014 року Юрій Іванович Коваленко зареєстрував та очолив громаду парафії мучениць Віри, Надії, Любові та матері їх Софії Української Православної Церкви у Печерському районі м. Києва.

21 листопада 2014 року, у річницю початку подій на Майдані, було започатковано однойменну Ініціативу «21 листопада». До складу громадського об'єднання увійшли майже чотири десятки найвизначніших представників української науки, мистецтва, підприємців, релігійних та громадських діячів, представників різних національностей і конфесій, які фактично репрезентують народ України у всьому його різноманітті.

9 червня 2015 р. Коваленком була очолена та зареєстрована громадська організація «21 листопада», оформлена в рамках даного об'єднання. Засновниками стали, одночасно з Коваленком, також генеральний директор «1+1 медіа» Ткаченко Олександр Владиславович, Пекар Валерій Олександрович та Троїцький Владислав Юрійович.

8 червня 2016 року очолив і зареєстрував громадську організацію «Відкритий православний університет Святої Софії-Премудрості» (вул. Володимирська, 24). Засновниками також стали генеральний директор «1+1 медіа» Олександр Ткаченко, голова Наглядової ради ТзОВ ТВК «Перша приватна броварня» Андрій Мацола, а також президент баскетбольного клубу «Будівельник» Богдан Гулямов.

7 січня 2019 року співслужив Предстоятелю Православної церкви України Митрополиту Єпіфанію під час його першого богослужіння у Соборі Святої Софії Київської. Після цього Коваленко служить священником у храмі святого князя Ярослава Мудрого (Тепла Софія).

Родина

Одружений, батько п'ятьох дітей.

Посилання

12.10.2022