Сорос Джордж

Американський фінансист, меценат, інвестор

Сорос Джордж

Місце народження

Народився 12 серпня 1930 р. в Будапешті, Угорщина, у єврейській родині середнього достатку. Його батько Тівадар Шварц - адвокат, видатний діяч єврейської громади міста, спеціаліст з есперанто та письменник-есперантист. У 1936 сім'я змінила своє прізвище на угорський варіант Шорош (Soros).

Освіта

У 1947 році Сорос переїхав до Англії, де вступив до Лондонської школи економіки та політичних наук і успішно закінчив її через три роки. Йому читав лекції австрійський філософ Карл Поппер, який вплинув на нього великий вплив, ідейним послідовником якого він став. У цей час працював помічником менеджера на галантерейної фабриці.

Кар'єра

У 1953-1956 - робота в компанії Зінгер та Фрідландер (Singer & Friedlander) у Лондоні.

1956 року - переїзд до Нью-Йорка, США.

У 1956-1963 роках - брокер та фінансовий аналітик у компанії Wetheim & Co. Займався міжнародним арбітражем. Заснував новий метод торгівлі – внутрішній арбітраж.

У 1963-1966 роках - робота над філософською дисертацією "Важка ноша свідомості".

У 1967 році - з капіталу фірми Arnhold & S.Bleichroeder $100 тис. створив інвестиційний фонд з капіталом $4 млн.

У 1969 році - керівник та співвласник фонду Дабл Ігл (Double Eagle).

У 1970 році створив інвестиційну компанію, яка згодом стала знаменитим Квантум (Quantum Group).

1979 року - створив у США перший благодійний фонд "Відкрите суспільство".

1984 року - відкрив благодійний фонд в Угорщині.

У 1988 році - організував фонд у СРСР "Культурна ініціатива на підтримку науки, культури та освіти". Проте невдовзі фонд було закрито, оскільки гроші використовували не за призначенням.

У 1990 році - заснував Центрально-Європейський університет у Будапешті, Празі та Варшаві.

16 вересня 1992 - заробив мільярд доларів на падінні фунта стерлінга, через що отримав прізвисько "людина, яка розорила Банк Англії".

У 1995 році - капітал групи фондів Квантум оцінювався більш ніж у $10 млрд, а розміри особистих доходів Сороса становили приблизно третину цієї суми.

1997 року - під час економічної кризи низки країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону: Малайзії, Індонезії, Сінгапуру та Філіппін малазійський прем'єр-міністр Махатхір Мохамад звинуватив Джорджа Сороса в атаці на валюти азіатських країн. Сорос відмілив звинувачення та переклав відповідальність на державні фінансові структури азіатських країн, у яких кредити зростали надто швидко.

У 2000 році - падіння індексу NASDAQ завдало Соросу збитків на суму майже $3 млрд. Після цього було проведено реорганізацію Quantum та проголошено перехід до стратегії меншого ризику.

У 2002 році паризький суд визнав Сороса винним в отриманні прибутку через знання конфіденційної інформації (інсайдер). На думку суду, завдяки цим відомостям мільйонер заробив близько $2 млн. на акціях французького банку Société Générale. Засуджений до штрафу 2,2 млн. євро.

У 2006 році - посідає 27 місце у списку найбагатших людей США. Його доходи за версією журналу Forbes оцінюються у $8,7 млрд.

Є почесним доктором Нової школи соціальних досліджень (Нью-Йорк), Оксфордського та Єльського університетів.

Фінансист

У 1956 р. переїхав до США, створив міжнародний інвестиційний фонд, який почав приносити йому прибуток. Сьогодні він очолює фонд, який має його ім'я.

Філантроп

Перший фонд - Фонд Відкритого Товариства - Сорос заснував у Нью-Йорку 1979 року, перший Східно-Європейський фонд - в Угорщині 1984 року. Сьогодні він фінансує мережу фондів, що працюють у 31 країні Центральної та Східної Європи та колишньому Радянському Союзі, а також у Південній Африці, Гаїті та США. Діяльність фондів спрямована на розвиток та підтримку інфраструктури відкритого суспільства. В Україні було створено соросівський Міжнародний фонд "Відродження".

Сьогодні мережа фондів Сороса охоплює понад 100 країн Східної Європи, колишнього СРСР, Африки, Латинської Америки та США. Ці фонди спрямовані на створення та підтримку інфраструктури та інститутів відкритого суспільства. У 1992 заснував Центральний університет зі студентським містечком у Будапешті. Щорічно мережа фондів Сороса витрачає приблизно 400 млн. доларів на підтримку проектів у сфері освіти, охорони здоров'я, розвитку громадянського суспільства та ін.

Сорос та Україна

17 червня 2014 року відбулася зустріч Президента України Петра Порошенка з Соросом, який через свій фонд "Відродження" ініціював створення стратегічної групи радників для допомоги українській владі у проведенні реформ та поінформував главу держави про підготовку стратегічного плану реформ для України.

Рішуче виступає за підтримку України ЄС та США.

2015 року Сорос пробув в Україні шість днів і в розмові з журналістами заявив, що в жодній країні, в якій працює його фонд, він не був так довго. Крім того, він сказав, що має намір зайнятися стимулюванням українських переселенців займатися бізнесом.

14 травня 1995 р. обраний Іноземним членом Національної академії наук України за спеціальністю економіка, фінанси.

12 листопада 2015 року нагороджений орденом Свободи – за значні особисті заслуги у зміцненні міжнародного авторитету Української держави, вагомий внесок у реалізацію соціально-економічних реформ, багаторічну плідну благодійну діяльність.

Письменник

Автор численних статей і книг: "Вік помилок: наслідки війни з тероризмом" ), "Алхімія фінансів" (1987), "Відкриваючи радянську систему" (1990), "Забезпечення демократії" (1991), "Сорос про Сороса": Бачення процесів розвитку" (1995), "Криза глобального капіталізму: відкрите суспільство в небезпеці (1998), "Відкрите суспільство: реформування глобального капіталізму" (2000).

Родина

Двічі розлучений. У Сороса троє дітей від першого шлюбу та двоє від другого: Роберт, Андреа, Джонатан (від першої дружини Аналіз Вітчак), Олександр і Грегорі (від другої дружини Сьюзан Вебер Сорос).

Посилання

08.04.2015